Rss
Logo
ADS
نويسندگان
درباره ما

هر آنچه درباره شیمی نیاز دارید ...
ايجاد کننده وبلاگ :
.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
براي دريافت جديدترين مطالب وبلاگ در خبرنامه زير عضو شويد (ابتدا نام شما و سپس ایمیل شما)

Powered by WebGozar

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.

آمار بازديد

ADS
  • تاريخ : شنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٥, ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ
دسته بندي :

امروز یه سایت خیلی جالب می خوام معرفی کنم

البته به زبان انگلیسیه ولی همراه با شکله خیلی ساده است

http://www.hilaroad.com/camp/projects/lemon/lemon_battery.html

                           

 نظر یادتون نره

  • تاريخ : جمعه ۱٧ آذر ۱۳۸٥, ۱:۱٢ ‎ب.ظ
دسته بندي :
آیا با آب جوش می توان آب را جوشاند؟

 

یه بطری کوچولو یا یه شیشه خالی دارو رو بگیرید و اون رو پر از آب کنید و بعد اون رو در ظرف پر آب دیگه ای که روی آتش قرار داره بزارید،بطوری که ته شیشه با کف ظرف تماس نداشته باشه......

حالا فکر می کنید اگه آب داخل ظرف بجوش بیاد آب داخل شیشه هم همراه اون شروع به جوشیدن میکنه؟!!....این طور نیست...شما هر چه قدر هم انتظار بکشید چنین اتفاقی نمی افته...البته آب داخل شیشه خیلی داغ میشه ولی هیچوقت به جوش نمیاد،و نتیجه اینکه آب جوش اونقدر داغ نیست که بتونه آب رو بجوش بیاره.....

نکته شگفت آوریه،ولی خلاف انتظار نیست ... چون برای اینکه آب رو بجوشونیم،کافی نیست که اون رو فقط تا 100 درجه سانتی گراد گرم کنیم.حرارت بیشتری لازمه تا آب رو از حالت مایع به حالت بخار در بیاریم....

 

 

 

 

آب خالص در 100درجه بجوش میاد و در شرایط متعارفی هر قدر به اون گرما بدیم دمای اون بالاتر نمیره...این یعنی اینکه منبع حرارتی که ما برای گرم کردن آ داخل شیشه از اون استفاده می کنیم بیش از 100 درجه گرم نیست،در نتیجه فقط می تونه دمای آب داخل شیشه رو به 100 درجه برسونه...همین که درجه حرارت دو ظرف برابر شد دیگه آب ظرف هیچ گرمایی به آب داخل شیشه نمی ده!!

خلاصه با این روش ما می تونیم آب شیشه رو تا 100 درجه گرم کنیم اما نمی تونیم اون مدار گرمای اضافی رو که برای تبدیل آب به بخار لازمه به اون بدیم.(هر یک گرم آبی که دمای اون 100 درجه است بیش از 500 کالری دیگه گرما لازم داره تا تبخیر بشه.)

 

 

ممکنه بپرسید بپرسید بین آب داخل شیشه و آب داخل ظرف چه تفاوتی وجود داره جز اینکه یک جداره شیشه ای بین اونها وجود داره!!باید گفت که تفاوت تنها همین جاست...آب داخل ظرف با ته داغ ظرف مستقیما تماس داره در حالی که آب داخل شیشه تنها با جدار شیشه و اون هم با آب داخل ظرف در تماسه...

 

پس در نتیجه،با آب خالص جوشان نمی توان آب را جوشاند.اما همین که مقداری نمک به آب داخل ظرف اضافه کنیم وضع تغییر می کنه....نقطه جوش آب نمک بیش از 100 درجه است،در نتیجه می تونه آب خالص داخل شیشه رو بجوش بیاره!!

  • تاريخ : جمعه ۱٧ آذر ۱۳۸٥, ۱:٠٦ ‎ب.ظ
دسته بندي :

کروماتوگرافی   

کروماتوگرافی بر اصول کل پخش فاز  بنیان نهاده شده است. به طور خلاصه، در این روش جریان یک فاز از کنار (یا از داخل) فاز ساکنی میگذرد و در این حال فاز ساکن اجزای آنرا به طور انتخابی خارج میکند. این خروج یک عمل تعادلی است و مولکولهای اجزاء دوباره داخل فاز متحرک میشوند. هنگامی که ثابت پخش دو یا چند جزء در این دو فاز با هم متفاوت باشند، اجزای مربوط در فاز متحرک میشوند. هنگامی که ثابت پخش دو یا چند جزء در این دو فاز با هم متفاوت باشند، اجزای مربوط در فاز متحرک از هم تفکیک میشوند. به طور ساده میتوان گفت که هر چه فاز ساکن یک جزء را محمتر نگه دارد، در صد مولکولهای جزئی که بی حرکت نگه داشته شده بیشتر میشود. جزء دیگری که با شدت کمتر نگه داشته میشود نسبت به جزء اول در فاز متحرک درصد مولکولی بیشتری خواهد داشت. بنابراین به طور متوسط مولکولهای جزئی که با شدت کمتر نگه داشته میشوند، نسبت به مولکولهای دیگر با سرعت بیشتری از روی فاز ساکن میگذرند (در جهت جریان) و در نتیجه اجزای مربوط به قسمتهای مختلف فاز ساکن (باندها) منتقل میشوند.

فاصله باندها به طور خطی به مسافتی که در ستون طی میشود بستگی دارد. به طور کلی هر چه مسافت طی شده بیشتر باشد، فاصله باندها زیادتر خواهد شد. یادآور میشود که اجزای مخلوط باید ضرایب پخش متفاوتی داشته باشند تا بتوان آنها را به کمک پخش فاز تفکیک کرد. در صورتی که این ضرایب به هم نزدیک باشند، اجزای مربوط فقط به طور جزئی به باندهای جداگانه تفکیک میشوند. البته میتوان طول مسیر را زیاد کرد و به اجزاء فرصت داد تا بیشتر از هم جدا شوند.

کروماتوگرافی چهار نوع مهم دارد که بر اصول توصیف شده بالا متکی هستند. این انواع عبارتند از کروماتوگرافی گازی (کروماتوگرافی تفکیکی گاز مایع)، کروماتوگرافی ستونی، کروماتوگرافی لایه نازک (TLC) و کروماتوگرافی کاغذی.

  • تاريخ : چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۸٥, ٢:۱٩ ‎ب.ظ
دسته بندي :
Crocodile Chemistry 6.05 : نام نرم افزار

این نرم افزار در واقع یک آزمایشگاه مجازی شده است که در آن تعداد زیادی از آزمایشهای مفهومی شیمی را میتوان انجام داد. آزمایشهای این نرم افزار شامل 10 عنوان کلی است. مثلا یکی از این موارد بحث سرعت واکنشها است که 7 آزمایش را در زیر مجموعه خود دارد که عبارتند از: 
تاثیر کاتالیزور بر سرعت واکنش
 تاثیر غلظت بر سرعت واکنش
تعریف سرعت واکنش
سرعت واکنشهای انفجاری
اندازه گیری سرعت واکنش
مساحت سطح و سرعت واکنش
دما و سرعت واکنش
از دیگر عناوین کلی این آزمایشگاه مجازی میتوان به این موارد اشاره کرد: 
 الکتروشیمی
اسید- باز و نمک
جدول تناوبی
شناسایی مواد (مثل تست شعله)
آب و حلالها
انرژی
تعادلها و مقادیر
حجم برنامه فشرده شده: 23 مگابایت