Rss
Logo
ADS
نويسندگان
درباره ما

هر آنچه درباره شیمی نیاز دارید ...
ايجاد کننده وبلاگ :
.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
براي دريافت جديدترين مطالب وبلاگ در خبرنامه زير عضو شويد (ابتدا نام شما و سپس ایمیل شما)

Powered by WebGozar

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.

آمار بازديد

ADS
  • تاريخ : شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸, ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ
دسته بندي :
شیمی نقشی بنیادی در پیشرفت تمدن آدمی داشته و جایگاه آن در اقتصاد، سیاست و زندگی‌روزمره روز به روز پر رنگ‌تر شده است. با این همه، شیمی طی روند پیشرفت خود، که همواره با سود رساندن به آدمی همراه بوده، آسیب‌های چشم‌گیری نیز به سلامت آدمی و محیط زیست وارد کرده است. شیمیدان‌ها طی سال‌ها کوشش و پژوهش، مواد خامی را از طبیعت برداشت کرده‌اند، که با سلامت آدمی و شرایط محیط زیست سازگاری بسیار دارند، و آن‌ها را به موادی دگرگونه کرده‌اند که سلامت آدمی و محیط زیست را به چالش کشیده‌اند. هم‌چنین، این مواد به‌سادگی به چرخه‌ی طبیعی مواد باز نمی‌گردند و سال‌های زیادی به صورت زباله‌های بسیار آسیب‌رسان و همیشگی در طبیعت می‌ماند.


بارها از آسیب‌های مواد شیمیایی به بدن آدمی و محیط زیست شنیده و خوانده‌ایم. اما، چاره‌ی کار چیست؟ آیا دوری و پرهیز از بهره‌گیری از مواد شیمیایی می‌تواند به ما کمک کند؟ تا چه اندازه‌ای می‌توانیم از آن‌ها دوری کنیم؟ کدام‌ها را می‌توانیم به کار نبریم؟ کدام‌یک از فرآورده‌های شیمیایی را می‌توان یافت که با آسیب به سلامت آدمی یا محیط زیست همراه نباشد؟ داروهایی که سلامتی ما به آن‌ها بستگی زیادی دارد، خود با آسیب‌هایی به بدن ما همراه‌اند. آیا می‌توانیم آن‌ها را به کار نبریم؟ آیا می‌توان آب تصفیه شده با مواد شیمیایی را ننوشیم؟ پیرامون ما را انبوهی از مواد شیمیایی گوناگون فراگرفته‌اند که در زهرآگین بودن و آسیب‌رسان بودن بیش‌تر آن‌ها شکی نداریم و از بسیاری از آن‌ها نیز نمی‌توانیم دوری کنیم.


بی‌گمان هر اندازه که بتوانیم از به کارگیری مواد شیمیایی در زندگی خود پرهیز کنیم یا از رها شدن این گونه مواد در طبیعت جلوگیری کنیم، به سلامت خود و محیط زیست کمک کرده‌ایم. اما به نظر می‌رسد در کنار این راهکارهای پیش‌گیرانه، که تا کنون کارآمدی چشمگیری از خود نشان نداده‌اند، باید به راه‌های کارآمدتری نیز بیاندیشیم که دگرگونی در شیوه‌ی ساختن مواد شیمایی در راستای کاهش آسیب‌های آن‌ها به آدمی و محیط زیست، یکی از این راه‌هاست. امروزه، از این رویکرد نوین با عنوان شیمی سبز یاد می‌شود که عبارت است از: طراحی فرآورده‌ها و فرآیندهای شیمیایی که به‌کارگیری و تولید مواد آسیب‌رسان به سلامت آدمی و محیط زیست را کاهش می‌دهند یا از بین می برند.

  • تاريخ : شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸, ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ
دسته بندي :
یک محقق فیزیک اتمی دانشگاه تربیت مدرس در پژوهشی امکان تولید نانو ذرات فلزی را به روش تخلیه الکتریکی جریان مستقیم با بازدهی بالا و اندازه بسیار کوچک فراهم آورده است. 


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، نتایج پژوهشی که به همت محققان فیزیک اتمی و مولکولی دانشگاه تربیت مدرس انجام شد، امکان تولید نانوذرات را به روش تخلیه الکتریکی جریان مستقیم با بازدهی بالا و اندازه بسیار کوچک را فراهم می آورد.
در روش ارائه شده که در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد فاطمه نایب علی محمد، دانش‌آموخته رشته فیزیک اتمی و مولکولی دانشگاه تربیت مدرس با عنوان "ساخت نانوذرات فلزی به روش تخلیه الکتریکی در محیط مایع" ارائه شد، امکان تخلیه الکتریکی جریان مستقیم با بازدهی بالا و اندازه کوچک فراهم می شود.
این روش می تواند به عنوان روشی آسان و سریع برای تولید انواع نانوذرات در محیط‌های معدنی و آلی دلخواه به کار گرفته شود.
نایب علی محمد در خصوص طرح تحقیقاتی خود گفت: یکی از روش‌های ساخت نانوذرات استفاده از تخلیه الکتریکی در خلاء، گاز فعال و یا محیط‌های مناسب دیگر است که در این صورت می‌توان نانوذرات پایدار با خلوص زیاد و قابلیت کاربردهای مختلف تهیه کرد.
این پژوهش با هدف ساخت نانوذرات فلزی مس و نقره در بستر مایع به روش تخلیه الکتریکی جریان مستقیم و بررسی فرآیندهای مهم کندوگداز در تشکیل نانوذرات انجام شد.
دانش آموخته رشته فیزیک اتمی در تشریح مراحل انجام این پروژه افزود: ابتدا نانوذرات فلزی مس و نقره ساخته و مشخصه‌یابی می شوند و علاوه بر این برای بررسی عوامل مهم در فرآیند ساخت، کندوگداز نانوذرات نقره و مس در برخی مایعات و با تغییر جریان فرآیند تخلیه الکتریکی مستقیم، انجام گرفت. کندوگداز مس در آب نیز نمونهای از تغییر ساختار الکترود و تشکیل نانوذرات اکسیدی به نمایش گذاشته است.
برای مشخصه‌یابی نانوذرات از میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM، میکروسکوپ الکترونی روبشی- SEM، طیف پراش پرتو- X و طیف سنجی UV/Vis استفاده شد.
وی گفت : با توجه به نتایج بدست آمده ساز و کار کلی کندوگداز در تشکیل نانوذرات مطالعه و توصیف شد. با ساخت نانوذرات در محیط‌های مختلف اثر محیط مایع بر رشد و پایداری نانوذرات نیز مورد بررسی قرار گرفت.
وی گفت : نتایج این پژوهش توصیف مناسبی از کل فرآیند بسیار پیچیده کندوگداز به روش تخلیه الکتریکی جریان مستقیم در محیط مایع فراهم می‌آورد.
این پژوهش با راهنمایی دکتر رسول ملک فر، عضو هیات علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.

  • تاريخ : شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸, ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ
دسته بندي :

پژوهشگران دانشگاه پیام نور مرکز ابهر، طی پژوهشی موفق‌شدند نانواکسید سرب، با ساختاری مناسب برای ساخت باتری‌های سرب-اسید با طول عمر و ظرفیت بالا تهیه‌ کنند.به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه نانو، دکتر "حسن کرمی"، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مرکز ابهر، گفت: "در این پژوهش روشی عملی و آسانی ارائه ‌شده ‌است که نانواکسید سرب را با ساختاری مناسب برای افزایش ظرفیت ذخیرهی انرژی و افزایش طول عمر آن در باتری‌های سرب-اسید، تولید می‌کند."
وی افزود: "باتری‌های سرب - اسید به ‌عنوان قدیمی‌ترین وسیله ذخیره و تولید انرژی الکتریکی هستند که سابقه تولید صنعتی آنها به بیش از یک قرن می‌رسد و بخشی وسیعی از تحقیقات در زمینه‌ ذخیره ‌‌سازی انرژی را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از این زمینه‌های تحقیقاتی، اصلاح مواد فعال به ‌منظور دسترسی به ظرفیت و طول عمر زیاد است ".
کرمی گفت: "در این روش، نانوساختارهای اکسید سرب، از طریق واکنش محلول نیترات سرب با کربنات سدیم در حضور امواج اولتراسونیک سنتز می‌شود.
بدین‌ صورت که در ابتدا نیترات سرب با کربنات سدیم واکنش‌ می‌دهد و نانوساختارهای کربنات سرب رسوب ‌می‌کنند. سپس بر اثر حرارت، کربنات سرب تجزیه می‌شود و به نانو اکسید سرب تبدیل می‌گردد."
به گفته‌کرمی، "با بهینه‌سازی عوامل مؤثر در تولید نانواکسید سرب در دستگاه اولتراسونیک، نانوساختاری یکدست و بسیار متخلخل به شکل خزه‌های یکنواخت تولید می‌شود. نانواکسید سرب سنتز شده، برای تهیه الکترودهای مثبت و منفی باتری سرب - اسید استفاده ‌می‌گردد.
نتایج حاصل از بررسی باتری‌های ساخته ‌شده با این روش نشان ‌داد که اکسید سرب سنتز شده نسبت به اکسید سرب معمولی، از ظرفیت و طول عمر بسیار بالاتری برخوردار است؛ به‌ گونه‌ای که ظرفیت عملی بدست‌ آمده برای نانوساختارهای سنتز‌شده، با ظرفیت تئوری آنها برابری می‌کند.
شایان ذکر است که درصورت استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک با توان بالا (که بتوانند در سیستم‌های تولید پیوسته استفاده‌شود)، امکان تجاری‌سازی این روش در کوتاه‌مدت فراهم‌می‌گردد.
این روش در صنایع تولید باتری‌های سرب-اسید و رنگ‌سازی کاربرد گسترده‌ای دارد و منجر به تولید باتری‌هایی با ظرفیت ذخیره‌ی انرژی بالا و طول عمر بسیار زیاد می‌گردد.
این پژوهش در مجله Materials Research Bulletin (جلد 43؛ صفحات 3065-3054؛ سال 2008) منتشر شده است.