Rss
Logo
ADS
نويسندگان
درباره ما

هر آنچه درباره شیمی نیاز دارید ...
ايجاد کننده وبلاگ :
.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
براي دريافت جديدترين مطالب وبلاگ در خبرنامه زير عضو شويد (ابتدا نام شما و سپس ایمیل شما)

Powered by WebGozar

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.

آمار بازديد

ADS
  • تاريخ : دوشنبه ٥ فروردین ۱۳۸٧, ٢:٤٩ ‎ب.ظ
دسته بندي :
 مقدمه

صنعت نوشابه سازی از سالیان دور و دراز در ایران اسلامی وجود داشته است. اما در چند سال اخیر مخصوصاً در دهه گذشته بسیار این صنعت رشد کرده میتوان آنرا یک رقیب جدی برای رقبای طراز اول جهان نام برد.

نوشابه مضررات و فایدههای زیادی دارد که به نظر من مضرات و فایدههای زیادی دارد که به نظر من مضرات این ماده بیشتر از فایدههای آن است. مخصوصاً برای افرادی که استعداد چاقی دارند و همچنین افرادی که مرض قند دارند نیز بسیار مضرر است. البته برای رفع تشنگی و ایجاد کالری ماده بسیار خوبی است ولی در مقایسه با مضرات آن میتوان مضرات را بیشتر فایدههای آن نام برد.

روی ادامه مطلب کلیک کنید >>>>>


البته در چند سال اخیر نوشابههای جدیدی وارد بازار شدهاند که نام آنها نوشابههای رژیمی است و برای افرادی که استعدادهای چاقی دارند و همچنین مرض قند دارند ضرر کمتری دارد.

اگر صنعت نوشابه سازی با همین روند پیش برود میتوان پیشبینی کرد که در سالیان نزدیک شاهد موفقیتهای چشمگیر و جهانی این صنعت در کشور عزیز اسلامی خود شویم.

گزارش از خط تولید نوشابه ی شیشه ایدر مرحله اول شیشهها وارد دستگاه انکستر میشوند و بوسیله کف و صابون شسته میشوند. سپس شیشهها وارد دستگاه شستشو میشوندکه هفت حوضچه دارد و هر شیشه هفت بار شسته میشود و درآخر آب با فشار وارد شیشه میشود و با وارونه کردن شیشهها آبهای داخل شیشه به بیرون شیشه رانده میشوند. از مرحله اول تا مرحله بیرون آمدن شیشه از دستگاه حدود چهل دقیقه طول میکشد. قبل از اینکه شیشه وارد دستگاه فیلر شود از یک مرحله به نام آینهخوانی اول میگذرد که دراین مرحله بوسیله نور و شیشه و آینه داخل شیشهها دیده میشوند تا جسم خارجی داخل شیشهها نباشند. بعد از این مرحله شیشهها وارد دستگاه فلومیکس میشوند که کار این دستگاه تنظیم آب و عصاره داخل شیشه است که این عصاره توسط تسکین های آزمایشگاه بدست میآید. هر یک واحد عصاره 4 واحد آب مصرف میکند. بعد از این مرحله شیشه وارد مرحله چشم الکتریکی میگویند که این واحد حدود 2 الی 3 ماه است به کارخانه ها وارد  شده است. کار این مرحله این است که اگر داخل یک شیشه جسم خارجی باشد و از مرحله آینه خوانی گذشته باشد این اجسام را شناسایی میکند. دستگاه فیلر 72 سوپاپ دارد که هر دوری که میزند 72 شیشه را پر کرده و تشتک آنها را بر روی آنها قرار میدهند. البته بستگی به سرعت دور فیلتر دارد که کم و زیاد میکنند که این تعداد بستگی به فروش کارخانه دارد بعد از این مرحله شیشههای پر از دستگاه کد زن عبور میکنند که این دستگاه بوسیله جوهر، تاریخ تولید و انقضا و ساعت تولید و قیمت را بر روی تشتک ها درج میکند. بعد از این مرحله شیشه ها وارد مرحله دو راهی آینه میشوند که در این مرحله مانند مرحله آینه خوانی از نور و شیشه و آینه برای پیدا کردن اجسام داخلی درون شیشه استفاده میکنند فوق این مرحله با مرحله آینه خوانی این است که در مرحله آینه خوانی شیشه ها خالی است و ضریب اشتباه بالا ولی در این مرحله شیشه ها پر است و ضریب اشتباه تقریبا در حد صفر است. در کل ماسه مرحله کنترل شیشه داریم: آینه خوانی چشم الکترونیکی دو راهی آینه پر، بعد از این مرحله شیشهها وارد دستگاه کیبستر میشوند (جعبه پر کن) که بوسیله فیگرها دهانه آن باز میشود حدود 24 شیشه را بلند کرده و وارد جعبه میکند. بعد از این مرحله این شیشهها وارد انبار میشوند که بعد از آن به مصرف عموم برسند.

گزارش از آزمایشگاه کارخانهعصارههای شرکت زمزم ایران عبارتند از: کولا، پرتقالی، لمون لایم، ورزشی، انبه و انواع دایوتهای بدون قند است که البته تمام شرکتها ایران همین انواع را میزنند.

 نوشابه از چه چیزهایی درست شده است؟

آب، شکر، مواد نگهدارنده، گاز کربنیک، عصاره

آب مصرفی این شرکت آب چاه است که عمق این چاه حدود 140 متر است که از 45 سال پیش که این کارخانه تاسیس گردیده است آب کارخانه را تامین میکند. آب از چاه وارد آب انبار میشود و از آنجا وارد تصفیه خانه میشود و به روش لایم سودا تصفیه میشود.

شکر مصرفی این شرکت داخلی است وهمان شکر معمولی است که از داخل کشور تامین میشود. نوشابههای رژیمی به جای شکر از شیرین کننده های مصنوعی به نام آسپارتان استفاده میشود که شیرین کنندگی این ماده مصنوعی حدود 200 برابر شکر است.عصاره: پرتقالی الف- که از رنگهای مجاز خوراکی استفاده میشود مانند سانسویل نو- کالمهگزین

پرتقالی ب: صمغ عربی

کولا الف: شامل آنتی فوم (ضر کف)- کارامل (قند سوخته) کافئین

کولا ب: اسید فسفریک خوراکی

ورزشی، لمون لایم، انبه، عصاره آنها از آلمان خریداری شده و دیگر فرمولاسیون روی آنها انجام نمیدهیم.

نوشابههای کولا و پرتقال فرمولاسیون روی آنها انجام میگیرد کارخانه آن دریافت آباد است ولی نوشابههای ورزشی، لمون لایم، انبه عصاره آنها مستقیماً از آلمان وارد شده و با شربت و آب گازدار مخلوط میکنیم.

با دو شرکت آلمانی هم قرارداد داریم به نامهای H & R و DOHLER که کارهای خود را از آنجا خریداری میکنیم.

افرادی که مرض قند دارند داخل بدنشان انسولین به مقدار نیاز تولید نمیشود که بتوانند شکر را سوخت و ساز کنند برای همین از آسیارتام تهیه اسید آمینه است که به اصطلاح منشا فنیل آلانین دارد.

مواد نگهدارنده از رشد کپکپها و مخمرها جلوگیری میکند. بنزوات سدیم برای نگهداری در در نوشابه استفاده میشود که مقدار خیلی جزئی آن که اداره استاندارد به ما اجازه داده است استفاده میکنیم.

گاز کربنیک ماده ای است که در ترکیب نوشابه استفاده میشود. گازوئیل را میسوزاند از گرمای آن برای گرم کردن آب و از دود آن که حاوی گاز CO2 و مونواکسیدکربن است استفاده میکنیم. طی یکسری فرایندها آنرا به تبدیل به%9/99 Co2 تبدیل میکنند و در صنعت نوشابه سازی مصرف میشود. روی نوشابه ها آزمایشاتی انجام میگیرد. عصارهای که آنها میسازند عصاره اولیه را با شربت مخلوط میکنند که میشود عصاره نهائین و یکسری آزمایشاتی را روی آن انجام میدهیم از قبیل: اندازه گیری pH ، اندازه گیری غلظت و در آزمایشگاه، آزمایشات دیگری روی محصول انجام میدهیم از قبیل: اندازه گیری فشار یا مقدار گاز کربنیک، اندازه گیری بریکس یا غلظت یا مواد جامد حل شود درآب، اندازه گیری چگالی نوشابه، اندازه گیری اسیدیته نوشابه، این آزمایشات را روی نوشابه انجام میدهند. هر نیم ساعت یکبار یک نمونه برداشته و این آزمایشات را روی آن انجام میدهیم. تا پی ببریم که آیا این موادی که به آن افزوده کردهاند خوب و موثر بوده یا غیر و یا محصول آیا استاندارد است یا نه؟

تاریخ انقضا: آنها با استانداردهای بین المللی پیش میروند. آنها میبینند که نوشابهای که دارای چه موادی است به چه مقدار وقت برای استفاده نیازمند است. البته باز هم ممکن است نوشابهای بعد از یک ماه خراب شود و تخمیر شود ولی نوشابهای دیگر در شرایطی دیگر چندین سال باقی بماند.

بنزوات سدیم باعث میشود که نوشابه مدت طولانی تری برای استفاده پیدا کند.

مضرات و فایدههای نوشابه: فایدههای نوشابه این است که این قند و شکری که داخل نوشابه است ایجاد کالری میکند و بقیه مواد شیمیایی است و برای بدن ضرر دارد مثلاً بنزوات سدیم سرطان زا است.

برای تعیین مقدار گاز حجمی در یک نوشابه، یک نوشابه را آورده وارد دستگاه مخصوص قرار داده و با سوزنهای مخصوص درب آنرا سوراخ کرده و همین فشار گاز کربنیک نوشابه باعث حرکت دادن عقربه میشود این دما و این درجه را بر روی جدول میبرند و مقدار گاز حجمی را در یک نوشابه تعیین میکنند. که بر اساس آن در صد وزن گاز را هم میتوانند اندازه گیری کنند.

در صد وزنی گاز در نوشابههای کولا              7/0 گرم در صد سی سی

در صد وزنی گاز در نوشابههای پرتقالی          6/0 گرم در صد سی سی

برای اندازه گیری غلظت از بریک سنج استفاده میشود. نوشابه را که گازش را خارج کردهاند داخل مزو ریخته و این بریک سنج را در آن شناور میکنند و در روی یک عدد میایستد و آن عدد را میخوانند مثلا:

بریکس نوشابه کولا 10

بریکس نوشابه پرتقالی 11 غلظت بیشتری دارد.

بریکس نوشابه لمون لایم 10

برای اندازه گیری وزن حجمی از هیدرومتر استفاده میشود که داخل دانشگاهها و دبیرستانها از پیکرومتر استفاده میکنند. وزن حجمی را مانند غلظت حساب میکنند. عدد بدست آمده را بر روی جدول میبرند تا ببینند  که این عدد به دست آمده (وزن حجمی) استاندارد است یا خیر؟

بومه سنج هم همین طور عمل میکند که متوسط آن 1/30 یا 2/30 است.

برای اندازه گیری اسیدیته یک تیتراسیون حجمی را  انجام میدهند. یعنی مقداری نوشابه ریخته معرف فنیل فتالین را میریزند و بعد با اسید و با سود آنرا تیتر میکنند که به این عمل یک تیتراسیون حجمی میگویند.

نحوه شستشوی بطریها در دستگاه شستشو

به منظور داشتن ظرفهای پاک تمیز بطریها را به مدت پنج دقیقه در یک محلول شستشو که حاوی 8/1 تا 3 درصد سود محرق در یک درجه حرارتی که پائینتر از 130 فارنهایت نباشد قرار میدهند. در بعضی موارد مشاهده شده بطریهایی که بطور رضایت بخشی شسته شدهاند دوباره با آبی که برای آب کشیدن آنها بکار میبرند آلوده شدهاند. آزمایش نشان داده که این آب، آبکشی شامل مقادیر زیادی از میکرو اورگانیسمها بوده است و لذا برای جلوگیری از آلودگی بطوریکه در کارخانههای نوشابهسازی ایران خصوصاً کانادا در این ملاحظه گردید ابتدا بطریها را در مخزن شماره 1 با آب معمولی و آب گرم که حاوی 3 درصد سود محرق میباشد شست و شو میدهند و بعد شیشههارا بطور اتوماتیک وارد مخزن شماره 3 مینمایند و با آب گرمی که حاوی یک درصد سود محرق است میشویند و برای بار چهارم بطریها را وارد مخزن شماره 4 نموده و فقط با آب نیمگرم شستشو  مینمایند و بالاخره با فرچههای مخصوص به طور اتوماتیک داخل بطریها را میشویند و پس از چهار مرتبه با فشار 20 پوند شیشهها را با آب سرد آب میکشتد و پس از این مرحله برای شفاف نمودن شیشهها از پود میرکس (My rex) استفاده میشود و در این موقع شیشهها آماده پر شدن میباشد.

تهیه و تصفیه شربت ساده و اختلاط آن با آب و کشف

مقدار قند موجود در مشروبات گازدارلوازم شربت و شربت سازی- به مراتب مقادیر زیاد فساد را در شربت و شربت سازی میتوان دید. حداقل در حدود 80-75 درد تمام فسادها مایهای از شربت سرچشمه میگیرند. نگهداری شربتهای از راه سرد تهیه شده بخصوص شربتهای رقیق کار غلطی است به طور کلی شربتهای رقیق تر از 32 تا 30 درجه بومه را اصلاً نبایستی نگاهداری کرد زیرا مایهها بسرعت در چنین محلولی رشد خواهد کرد. شربتهای بسیار غلیظ (42 تا 36 درجه بومه) به آسانی تخمیر نشده لذا اگر لازم باشد میتوان نگاهداری کرد.

اگر شربتهای سترون شده نگاهداری میشوند بایستی تمام ظروف و اسبابها سترون شوند و باید دیگهای ذخیره سرپوشیده و در مقابل آلودگی محافظت گردند.

ظرفهای شربت- این ظروف شامل مخلوط کردن و ظروف و تانکهای تهیه و نگاهداری هستند و ممکن است از شیشه- فلزهای مقاوم در برابر اسیدها یا سنگ ساخته بشوند ولی از آهن لعاب داده شده نبایستی انتخاب کرد. شربتها را به همین وجه نباید در مقابل گرد و غبار قرار داد. ظروف بایستی با درهای مناسبی پوشیده شوند. استعمال پارچه (غالبا در گذشته مشاهده شده) به عنوان پوشاننده عمل نادرستی است. سرپوشهای پارچهای همیشه دارای مقدار کافی رطوبت هستند و برای رشد مایهها- باکتریها و کپکها که طبیعتا روی آنها یافته میشود مساعدند. در موقع برداشتن این پارچه کثیف و آلوده خواه ناخواه بعضی از میکرو اورگانیسمها داخل شربت افتاده و رشد میکند.

دستگاه مخلوط کننده شربت- شربتها بایستی با بهم زنهای مکانیکی مخلوط شوند ومیتوان نیز از همزن اورهه (I) در موقعی که بهم زن شیردار و یک پوشش محکمی برای دستگاه انتخاب شده باشد استفاده کرد. پاروهای دستی فلزی یا چوبی احتیاج به برداشتن پوشش تانکهای مخلوط کننده دارد و مسلما آلوده شده و مناسب نیستند. نه تنها چنین پاروهائی در هنگامیکه آویزان یا به دیوار تکیه داده شدهاند گرد وغبار و آلودگیهای دیگر را جمع میکنند بلکه احتیاج به تکیه دادن شخص مخلوط کننده در هنگام مخلوط کردن به تانک دارد.

یک علت دیگری که موجب آلودگی شربت میشود گرد و غبار با کثافات دیگر از لباس شخص مخلوط کن بیرون افتاده سرخورده و وارد تانک شربت خنک شده میشوند.

ناقلین شربت- برای انتقال شربت (چه ساده و چه چاشنی دار) به مخازن یا پر کنندهها همیشه از لوله باید استفاده کرد. استعمال دلو- ملاقه= چمچه- کوزه یا بعضی دستگاههای رو باز دیگر برای شربت یک عمل مخاطره آمیز است. شربتهائی که بدین ترتیب منتقل میشوند نه تنها موقع انتقال در معرض آلودگی و غبار قرار میگیرند بلکه باقیماندههای شربت بخصوص با پاک کردن نامناسب ته ظرف رقیق شده و در نتیجه دستمال کردن بعدی شربت آلوده شده و یک محل خوبی برای تولید مثل مایهها خواهد بود. چنین دستگاههائی ممکن است علتی برای تشکیل فساد باشند. کارخانه دار کوچک اغلب خیال میکند که استطاعت خریدن لوله یا پمپ را ندارد اما میتواند از کیفیت جاری شدن در نتیجه وزن را مورد استفاده قرار دهد . قیمت لوله هاگران نیست. سازنده کوچک به علت کوچک بودن لوازم شربت سازیش میتواند خمره های مخلوط کننده را بلند کرده تا تمام محتویات خمرهای که داری چاشنی هستند به طرف پر کننده جریان پیدا کند. این طریقه نه تنها از امکان آلوده شدن لاینفک درموقع است علل دلوهای روباز جلوگیری میکند بلکه از نظر اقتصادی خیلی بهتر و نیز به طور قابل ملاحظهای از صرف وقت جلوگیری میکند.

صافی ها و پارچههای شربت- انتخاب صافی های کیسهای شکل (از بالای دانه خمره آویزان میکنند) برای صاف کردن شربت موجب همان خطرات لاینفک در ظرفهای رو باز در موقع انتقال شربتها است. صافی های مکانیکی اگر خوب و محافظت شده باشند مناسب ترین و سریعترین وسائل عاری از خطر آلودگی هستند.

تهیه و تصفیه شربت ساده- شکر و آب گرم را وارد تانکرهای در بسته فولادی مینمایند. در این تانکرها یک همزن الکتریکی وجود دارد که دائماً آب گرم را با شکر مخلوط نمود. آنرا به شربت تبدیل مینماید. شربتی که به این طریق تهیه میشود چون کثیف و اغلب دارای مواد خارجی از قبیل الیاف گونی و غیره میباشد. بناچار از فیلتر پرس میگذرانند تا کاملا تصفیه و زلال شود و سپس شربت را وارد یک تانکر دو جداره مینمایند. در بین دو جدار تانکر جریان آب گرم برقرار است و شربت در این تانکر 160 درجه فارنهایت حرارت میبیند و بعد شربت داغ را با رد دستگاه مخصوصی که بوسیله آب سرد خنک نگاهداشته شده وارد میکنند و شربت یکدفعه سرد میشود و بدین ترتیب و حقیقت یک عمل پاستوریزاسیون برای سترون کردن شربت به عملمیآید. شربت پاستوریزه شده را وارد تانکرهای مخصوص نمود و در سردخانهای که به وسیله کولرهای قوی سرد نگاهداشته شده نگاهداری میکنند غلظت متوسط قندی که در موارد مختلف موجود است در جدول زیر نشان داده شده ارقام بدست آمده بر اثر امتحاناتی است که در روی 2200 نمونه درآزمایشگاه آ.ب.ث.ب به عمل آمده است.

طرز تهیه گازکربنیک و حجم آن در مشروبات گازدار

طرز تهیه گاز کربنیک- در کارخانههای نوشابه سازی غیر الکلی گازدار ایران به تبعیت از دستور کلی موسسات نوشابه سازی غیر الکلی گازدار امریکا گازکربنیک را از سوزاندن گازوئیل بدست میآورند. به این ترتیب که در اثر سوختن گازوئیل گازهائی از قبیل اکسید دو کربن- انیدرید کربنیک- انیدرید سولفور- گاز ازت- و مقدار کمی گاز اکسیژن به دست میاید و چون از بین گازهای بالا انیدرید کربنیک مورد توجه کارخانه میباشد از این رو گازهای بالا را به وسیله جریان آب سرد خنک کرده و انیدرید کربنیک موجود را با استفاده از یک محلول قلیائی به نام «مونواتانول آمین» 1 جذب مینمایند و بعد گازها را با آب میشویند تا اگر ذرات کربن در آن وجود داشته باشد بوسیله شستشو از بین برود. در این موقع برای جدا کردن انیدرید کربنیک از محلول قلیائی بالا حرارت غیر مستقیم میدهند و در نتیجه انیدریدکربنیک جدا میشود. این نکته نیز قابل ذکر است که محلول قلیائی مونواتانول آمین تنها انیدریدکربنیک را جذب نمینمایند بلکه مقداری هم گاز انیدرید سولفور را جذب مینماید و برای تصفیه گاز انیدرید کربنیک و خلوص آن گازهای متصاعد شده از مونواتانول آمین را که شامل انیدرید کربنیک و انیدرید سولفور میباشد از محلول پرمنگنات عبور میدهند و در نتیجه گاز انیدرید سولفور مجذوب پرمنگنات شده و اکسیده میگردد و در نتیجه انیدرید کربنیک به طور خالص بدست میآید. انیدرید کربنیک  حاصل را تحت فشار و برودت آب سرد قرار میدهند تا به مایع سپس به برف کربنیک 2 تبدیل شود. برف کربنیک حاصل را تحت فشار در داخل کپسولهای 20 تا 22 کیلوئی ذخیره مینماید و موقع مصرف با باز نمودن شیر این کپسولها چون فشار از بین میرود برف کربنیک به صورت گاز خارج میشود. در جدول زیر حجم گازی که در مشروبات گازدار موجود است نشان میدهد این ارقام نتیجه تجزیه 2700 نمونه از مشروبات گازدار است که در آزمایشگاه «آ . ب . ث . ب» بررسی شده.

 جدول 4 حجم گاز موجود در مشروبات گازدار

حجم گاز

طعم

حجم گاز

طعم

4/3

لیمو

2/3

انواع کولا

4

لیمو ترش

8/2

کرم

3/2

پرتقالی

2/1

انگور

6/3

هلو

2/2

توت فرنگی

3

توت

3/3

لیمو و لیمو ترش

1 OH- C2 – HY – NH2

2  Neige charbonique

مواد خوش طعم کننده نوشابههای غیر الکلی (چاشنیها)

برای با مزه کردن نوشابههای غیر الکلی از عصارههای گیاهی استفاده میشود و همیشه سعی میگردد از چاشنیهائی که بیشتر مورد پسند همگان استفاده شود.

انواع چاشنیهای، منشأ اصلی محصولات چاشنیدار از عصارههای چاشنی دارد تأمین میشود. این چاشنیها را با استخراج به طریقه پرتولاسیون و استفاده از الکل از میوهها بدست میآورند و روش فوق روش بسیار خوبی است برای تهیه چاشنیها مربوط به جینجرایل.

حضور الکل در چاشنیها فقط برای محلول نگاه داشتن اسانسها است و این محلول حاوی 20% ماده مؤثر میباشد و همچنین الکل به عنوان محافظ (اسانس) چاشنیها مصرف شده است و علت استفاده از الکل برای این است که تعداد زیادی از اسانها در آب حل نمیشوند ولی در الکل حل میشوند.

اسانسها را با الکل و آب مخلوط و خوب هم میزنند تا الکل قسمتهای قابل حل آنرا جدا نماید و پس از مدتی آرامش میگذارند تا قسمتهای نامحلول در سطح محلول بایستد و بعداً آنرا سیفونه میکنند. بهترین مثال لیمو و پرتقال است و حداکثر غلظت این اسانسها 2/1 تا 2 اونس در هرگالن از شربت است. چون مواد چربی درآب غیر محلول است والکل را هم به عللی نمیتوان مصرف نمود از این رو نمیتوان محلول شفافی بدست آوردند لذا مواد ترکیب شده را از راه امولسیون تهیه میکنند و سازنده میتواند چاشنیهارا بوسیله آب و یک صمغ به صورت امولسیون درآورد و سعی شود که این امولسیون به صورت یکنواخت باشد. صمغ ذرات چاشنی را پراکنده نمود و مانع تهنشین شدن آن میشود و این حالت را سوسیانسیون مواد چرب درآب میگویند. سرمای زیاد سبب جدا شدن امولسیون میشود و میگویند امولسیون شکسته شده است و برای مثال پرتقالی تیره، لمون و غیره را میتوان ذکر کرد و معمولاً قدرت امولسیونها 2 اونس یا کمتر در هرگالن از شربت است.

بعضی اوقات این مواد اسانس دارد در آب حل میشوند و پایدار میمانند. در این حالت این نوع محصول بنام محصول آبی مرسوم است.

طریقه ساده دیگر، حل کردن مواد اسانس در گلیسیرین و با محصولات مشابه است. این روش برای اسانسهائی است برای قدرتهای مختلف که شامل رنگ و اسید میباشد ساخته میشود.

اسانسها (چاشنیهای مصنوعی) اسانسها یا چاشنیهای مصنوعی هم مانند اسانسهای طبیعی میباشد و خواص آنها (از نظر مزه، عطر و سایر خواص) به هم شبیه است این مواد استرهای سنتتیک هستند که بطور طبیعی در میوهها وجود دارند.

این محصولات به مقادیر زیان در احتیاجات داروئی و غذایی مصرف میشوند.

بعضی چاشنیها (اسانسها) مانند لمون، لایم و انگو بطور سنتتیک تهیه نمیشوند.

مواد متشکله اسانسها = 1- کولا، شامل اسانس پسته به اضافه چاشنیهای مختلف و معمولاً مقدار کمی از آب لیمو که بوسیله کارامل رنگ زده شده و بوسیله اسید فسفریک اسیدی گردیده و در بعضی اوقات شامل مقدار کمی کافئین است.

2- پرتقالب، لیمویی، لیموترش و انگور از اسانس خلال آنها و آب میوه غلیظ شده آنها است بعضی اوقات امولسیون اسید و همچنین رنگ و محافظ نیز اضافه شده.

نوشابههایی که بوسیله امولسیون اسانسهای طبیعی چاشنی زده شدهاند تقریباً نیمه تیره هستند و شامل روغنهای (اسنسها) گیاهی سنگین میباشند.

در مورد افزودن چاشنیها نوشابههای غیر الکلی گازدار باید دقت نمود که کربناسیون زیادتر از حدی که توصیه شده شود چه ممکن است زیاد شدن گار کزبنیک باعث از بین رفتن مزه نوشابه میشود.

در جدول زیر حجمهای متفاوت از گاز کربنیک برای چاشنیهای مختلف توصیه میشود.

نوع نوشابه                                        گاز کربنیک

کولا                                                  3

پرتقالی، لیموترش، لمون                            1

مقدار اسیدی که برای مصرف در نوشابهها پیشنهاد شده پنجاه درصد اسید تارتویک یا سپتریک و یا فسفریک بای هرگالن از شربت است.

کولا                                           5/1 اونس اسید فسفریک

پرتقالی                                       2/1 اونس اسید سیتریک

کافئین، بصورت کریستال و اکثراً در نوشابههای کولا مصرف میشود. در محلول پایدار نسبت و برای این منظور باید مقادیر معینی استثنا شود. کافئین را نباید در جینجرایل و کرم سودا مصرف شود.

املاح لیتیم، به مقدار کم مصرف میشود و چون کلرور آن سمی است بنابراین استعمال آن باید با اجازه مقامات مربوطه باشد.

منابع اولیه اورگانیسمهای فاسدآب- عملاً در تمام شهرهای درجه اول عاری از مایههاست. البته همانطوریکه همیشه یادآوری شده آب ممکن است در نتیجه وجود باکتریها منبع بزرگی برای تشکیل فساد در نوشابههای کم اسید باشد.

تشتکها- تشتکها کپکها را در خود نگاه میدارند بنابراین لازم است تشتکها را در مقابل جذب رطوبت و قرار گرفتن در معرض گرد و غبار محفوظ داشت و چون آلودگی کپکی اهمیت زیادی درنوشابههای بدون کف دارند لذا استعمال تشتکهای با چوب پنبه خالدار تاکید شده است.

بطریهای خالی- بطریهای خالی برگشته پس از مصرف مصرف همیشه آلوده به مایعها، باکتریها و کپکها هستند. بهتر است که بطریهای خالی را در اطاق مجزا از اطاق پر کردن و اطاق شربت قرار داد و هرگز بطریهای کثیف را نگاه ندارد بلکه تمام بطریها را قبل از انبار کردن بشویند.

منابع اولیه اورگانیسمهای فساد معمولیترین طرقی که اورگانیسم وارد کارخانه میشود عبارتند از گرد و غبار، شکر، آب، تشتک و بطریهای خالی اولین قدم در یک کارخانه تمیز کردن است که بایستی غبار جمع شده را با شستن با لوله آب یا پاک کردن با پارچه مرطوب خارج کرد. تهویه اطاق شربت بوسیله صاف کردن هوای وارد شونده نیز یک روش علمی با ارزش است.

منابع ثانویه اورگانیسمهای فسادمنابع ثانویه اورگانیسمهای فساد معمولا از عدم دقت در اعمال نوشابهسازی پدید میآید. منابع مهمتر تشکیل اورگانیسمهای فساد شامل: طرز عمل آب، شستشوی بطریها، لوازم شربتسازی، محلولهای رنگی و چاشنی، دستگاههای لابراتوار، اطاق شربت و لوازم پر کن.

اختلاط شربت با سایر موادموقعی که درجه حرارت شربت ساده بین 40 تا 45 درجه میباشد رنگها – مواد خوش طعم کننده و مواد ترش کننده و پرزرواتیوها را به آن میزنند و پنج دقیقه به وسیله همزن اتوماتیک آن را هم میزنند تا کاملا شربت و مواد دیگر مخلوط شود. این مخلوط بعد از 24 ساعت آماده استفاده است و سپس مخلوط بالا را به وسیله گاز انیدریدکربنیک گازدار نموده و به وسیله آب تصفیه شده رقیق مینمایند.

آب تصفیه شده چون حاوی مقداری هوا میباشد با استفاده از دستگاه دیآراتور1 هوای آن را میگیرند (چون آب هوادار وقتی با شربت مخلوط شود ایجاد کف مینماید و بعد در یک ناحیهای که به نام تقسیم معروف است شربت اسانسدار و سایر مخلوطهای آنرا از طرفی و از طرف دیگر اب تصفیه شده و گاز انیدرید کربنیک را وارد یک تانکر سرد نموده و مخلوط مینماید شربتی که به این ترتیب رقیق و گازدار شده وارد شیشهها میکنند.

درجه حرارت نوشابه غیر الکلی گاز دار در این موقع 35 درجه فارنهایت میباشد. برای سرد کردن تانکری که شربت اسانسدار و آب تصفیه شده و گاز انیدرید کربنیک درآن مخلوط میشوند ازآمونیاک استفاده، میگردد و برای اطمینان از ورود آمونیاک به داخل تانکر از نوار مسی استفاده میشود.

نتیجهموجودات زنده به طور کلی برای انجام اعمال حیاتی خود احتیاج به آب دارند.

بشر از بدو خلقت به حکم غریزه احتیاجاتهای خود را از آبهای مختلفهای که طبیعت در اختیار او گذاشته و یا دسترسی آسانتری بدانها داشته است برآورده مینمود.

به تدریج قسمتی از این احتیاجات را نیز بوسیله آب میوهجات مانند آب انگور آب انار و غیره و یا جوشاندههایی مانند چائی و قهوه وتیول دفع میکرد.

تا اینکه با پیشرفتهای روزافزون اخیر نوشابههای مختلفه مصنوعی نیز بر آشامیدنیهای بالا اضافه شد. گرچه همانطوریکه هیچ شیری جایگزین شیر مادر نیست هیچ نوشابهای نیز نمیتواند جای آب طبیعی  آشامیدنی را بگیرد ولی با این حال این نوشابههای غیر الکلی در بعضی از اماکن و یا در برخی از فصول که دسترسی نزدیک یا آسان یا کافی به آبهای طبیعی میسر نیست کمک ذیقیمتی مینماید.

امروزه تعداد نوشابههای غیر الکلی که در دنیا تهیه میشوند اعم از قنددار و بدون قند- گازدار و بدون گاز و غیره زیادند.

اینجانب چهار نوع نوشابه غیر الکلی و گازدار را که کم و بیش معروفیت زیاد ومصرف جهانی دارند و عبارتند از کانادادرای- کوکاکولا- پپسی کولا واسو مورد مطالعه و تجزیه قرار داده است و کتاب زیر1 نیز راهنمای کلی اینجانب در این رساله بوده است.

به طور کلی فسادهایی که در این قبیل مشروبات دیده میشوند از چند عامل و منابع مختلفه سرچشمه میگیرند:

الف- فسادهائی که در نتیجه اجرام ذره بینی در این قبیل مشروبات پیدا میشوند.

1- فسادهائی که منابع آنها عبارتند از گرد و غبار- شکر- آب تشتک و بطریهای خالی.

ب- فسادهائی که عوامل آنها منابع ثانویه میباشند این عوامل عبارتند از: عدم توجه و دقت کافی در طرز تهیه و شستشوی بطریها- لوازم شربتسازی- محلولهای رنگی- چاشنیها- دستگاههای مختلفه و لوازم پرکنی.

بطور کلی اجرام ذره بینی که فسادهای نوشابههای غیر الکلی گازدار را باعث میشوند شامل مخمرها- قارچها و باکتریها میباشند.

مهمترین عامل این قبیل فسادها در درجه اول مخمرها هستند که موجب رسوبهای پنیری شکل- تکهای یا نخ مانند را در ته شیشهها باعث میشوند.

در مورد قارچها باید قارچهای قندی یا ساگارومیسیسها را که یکی از بدترین دشمنهای نوشابههاست به شمار آورد. این قارچها به مقدار زیاد در طبیعت در روی میوههای رسیده- روی حبوبات- در خاک و گرد و غبار یافت میشوند.

معمولا در مشروبات غیر الکلی گازدار کمتر باکتری دیده میشود ولی گاهی این باکتریها به هم چسبیده یک ماده ژلهای را در این قبیل نوشابهها باعث میشوند.

این تغییرها و فسادها اغلب در ابتدای کار یعنی در بهار و یا در اواخر کار یعنی در پائیز که موقع نقصان تهیه استحصالات است پیدا میشوند.

برای جلوگیری از این قبیل فسادها باید پیش بینیفهای لازمه زیر را رعایت نمود:

شست وشوی بطریهای نوشابهها در محلهای حاوی 8/1 تا سه درصد سود محرق در حرارتی معادل حداقل 130 درجه فارنهایت و از طرفی چون در تهیه نوشابهها رنگهای مختلفه چاشنیها و اسیدها بکار میروند باید در موقع تهیه این مواد نیز از نظر خلوص و عدم آلودگی دست کافی نمود.

بطور کلی رنگها چاشنیها و اسیدهائی که در این قبیل موارد بکار میروند بر حسب ممالک و گاهی کارخانجات تهیه کننده متغیر است.

در تهیه این قبیل نوشابهها اغلب از رنگهای مصنوعی که بیشتر از رنگهای حیوانی یا گیاهی ثبات دارند استفاده میشود. همچنین در تهیه این نوشابهها اسید لاکتیک- اسید فسفریک- اسید سیتریک و اسید تارتریک به کار میبرند که شرح مفصل آنها در متن پایاننامه درج است و ذیلا فقط به ذکر مقدار آنها اکتفا میشود.

محلول اسید فسفریک 50% به مقدار 50/1 اونس برای هر گالون شربت در تهیه کوکاکولا و پپسی کولا محلول اسید سیتریک 50% به مقدار 2/1 اونس برای هر گالون شربت در تهیه کانادادرای واسو مصرف میشوند.

برای گازدار کردن نوشابهها معمولا از انیدرید کربنیک استفاده مینمایند.

انیدریدکربنیک مورد احتیاج را از سوزاندن گازوئیل و جذب آن به وسیله یک جسم آلی قلیائی موسوم به اتانول امین به دست می آورند سپس با حرارت دادن غیر مستقیم جیم اخیر انیدریدکربنیک را به صورت برف کربنیک1 درآورد و با ذخیره آن در کپسولهای 20-22 کیلوئی هنگام لزوم به مصرف میرسانند.

اینجانب شخصاً چهار نوع نوشابه غیر الکلی گازدار کانادادرای- پپسی کولا- کوکاکولا واسو را در آزمایشگاه کرسی ماد خوراکی مورد آزمایش قرار داده که شرح مفصل آنها در متن پایان نامه منعکس و مختصراً آن را دیلا از نظر میگذراند.