نحوه استاندارد کردن محلولهای آزمایشگاهی

 

  استاندارد کردن اسید کلریدریک 2/0 مولار ابتدا در یک ارلن حدود 2/0 گرم کربنات سدیم بریزید و در حدود 20 یا 30 میلی لیتر آب مقطر حل کنید. سپس چند قطره از شناساگر سبز برموکرزول در ارلن بریزید. بورت را از اسید کلریدریکی که باید استاندارد شود و غلظت حدودی آن 2/0 است پر کرده و تیتراسیون را شروع کنید تا وقتی رنگ محلول از آبی به سبز تغییر یابد. سپس 2 الی 3 دقیقه ارلن را بجوشانید. مشاهده میکنید که رنگ محلول دوباره آبی خواهد شد. تیتر را ادامه دهید تا دوباره رنگ محلول سبز شود که این نقطه پایانی تیتراسیون است.

سوال: علت جوشاندن محلول چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید معادله واکنشی که انجام میشود را نوشت. وقتی اسید با کربنات واکنش نشان میدهد محصولاتی که تولید میکند اسید کربنیک و نمک است. میدانیم که شناساگر سبز برموکرزول در محیط اسیدی سبز میشود. رنگ سبز اولیه که دیده میشود ناشی از تشکیل اسید کربنیک است و به نقطه پایانی تیتراسیون مربوط نمیشود. پس محلول را می جوشانیم تا این اسید به آب و دی اکسید کربن تجزیه شود.

  استاندارد کردن نیترات نقره 1/0 نرمال 100 میلی گرم سدیم کلراید خالص که قبلا در دمای 110 درجه سانتیگراد به مدت 2 ساعت خشک شده است را به یک بشر 150 میلی ریخته و 5 میلی لیتر آب مقطر به آن اضافه کنید.سپس 5 میلی لیتر استیک اسید غلیظ اضافه کنید. در ادامه 50 میلی لیتر متانل و به مقدار 5/0 میلی لیتر شناساگر Eosin Y به محلول اضافه کنید. محلول را هم بزنید(ترجیحا با مگنت استیرر) و با نیترات نقره تیتر کرده و نرمالیته آنرا محاسبه کنید. توضیح: برای ساختن شناساگر ائوسین میتوانید 50 میلی گرم از آنرا در 10 میلی لیتر آب حل کنید.

  استاندارد کردن پتاسیم هیدروکساید 1 نرمال: 5 گرم پتاسیم بی فتالات را که قبلا در دمای 120 درجه سانتیگراد به مدت 2 ساعت حرارت دیده است را در 75 میلی لیتر آب مقطر تازه حل کنید. سپس 2 قطره فنل فتالئین اضافه کنید و تا ظهور رنگ صورتی تیتر کنید. هر 2/204 میلی گرم پتاسیم بی فتالات با 1 میلی لیتر از پتاسیم هیدروکساید 1 نرمال هم ارز است. توضیح: روش استاندارد کردن سدیم هیدروکساید 1 نرمال هم مشابه روش فوق است.

  استاندارد کردن پرمنگنات پتاسیم 1/0 نرمال در ابتدا 200 میلی گرم سدیم اگزالاتی که قبلا در دمای110 درجه سانتیگراد به مدت 2 ساعت در آون حرارت دیده است را وزن کرده و در 250 میلی لیتر آب مقطر حل کنید.سپس 7 میلی لیتر اسید سولفوریک غلیظ به آن اضافه کنید و تا 80 الی 85 درجه سانتیگراد حرارت دهید. توصیه میشود که دما بالاتر از 85 درجه نرسد.در نهایت تمام این محلول را با پرمنگنات پتاسیم مورد نظر تیتر کنید. لازم به ذکر است که دمای محلول در طی تیتراسیون نباید به کمتر از 70 درجه سانتیگراد برسد. برای محاسبه نرمالیته باید بدانید که هر 7/6 میلی گرم سدیم اگزالات با یک میلی لیتر پرمنگنات پتاسیم دقیقا 1/0 نرمال هم ارز است.

  استاندارد کردن پتاسیم دی کرومات 1/0 نرمال 25 میلی لیتر از محلول را به یک ارلن دربدار 500 سی سی ریخته و 2 گرم یدید پتاسیم به آن افزوده و با 200 می لیتر آب مقطر آنرا رقیق کنید. به مقدار 5 میلی لیتر اسید کلریدریک غلیظ به آن افزوده و به مدت 10 دقیقه آنرا در یک جای تاریک قرار دهید. سپس آنرا با سدیم تیوسولفات 1/0 نرمال تیتر کنید. در نزدیکی نقطه اکی والان 3 میلی لیتر معرف نشاسته به آن اضافه کرده و تا بیرنگ شدن کامل محلول تیتر را ادامه دهید.

استاندارد کردن محلولIodine ۰/۱ نرمال 25 میلی لیتر از محلول ید 1/0 نرمال را به یک ارلن 250 سی سی منتقل کنید و تا حجم 100 میلی لیتر با آب رقیق کنید. یک میلی لیتر اسید کلریدریک 1 نرمال به آن بیفزایید و به آرامی هم بزنید تا مخلوط گردد. سپس با سدیم تیوسولفات 1/0 تیتر کنید. هر وقت رنگ محلول زرد کمرنگ شد به آن 2 میلی لیتر شناساگر نشاسته به آن اضافه کرده و تا بیرنگ شدن کامل محلول تیتر را ادامه دهید. توجه نمایید که محلول ید باید در شیشه های تیره و دربدار نگهداری شود.


منبع : chemestan.com

/ 10 نظر / 113 بازدید
روابط عمومی محور

سلام سايت محور باPageRankچهار و با بيش از 2000سايت در لينکستان محور مشتاق تبادل لينک با شماست. به همين منظور شما مي توانيد با ثبت لينکتان درhttp://www.mehvar.com/link/register.aspx بطور کاملا رايگان از اين مزيت استفاده کنيد. همچنين خواهشمنديم متقابلا لينک http://www.mehvar.com را درسايت يا وبلاگ خود با يکي از عنوانهاي : سايت نيازمنديها نيازمنديها آگهي رايگان لينکستان قرار دهيد. بدون اينکه اجباري در ثبت لينک ما داشته باشيد در اولين فرصت و در سريعترن زمان لينکهاي ثبت شده را تاييد وارادتمان را کامل مي کنيم. ضمنا اولين دوره قرعه کشي لينکستان محور انجام گرديد اميدواريم در قرعه کشي هاي بعدي شما يکي از برندگان جوايز ويژه باشيد. همچنين مي توانيد با ثبت نام در سايت محور در قسمت نيازمنديها بصورت رايگان اقدام به معرفي و تبليغ وبلاگ خود به مدت نامحدود نماييد شما محور توسعه هستيد. ارادتمند يوسف نيا

be nazaram metodaye erae shode up tp date nist.

مهندس شیمی

[ابرو] از سایت www.chemistmag.com گرفتیش؟؟؟؟؟؟

مطالب خیلی کمه

خیلی خوب بود[چشمک]

ساحل

سلام ساحل و میترا هستیم دانشجوی شیمی کاربردی ورودی 87 اگر انتقاد پذیر هستین خواستیم بگیم که منابع وبلاگتون جامع وکامل نیستند اگر گسترده تروکامل تر شود عالیتر خواهد شد.موفق باشید شمیست جوان البته عکستون که مربوط به زمان پیری است.[لبخند][خداحافظ]

حميده

سلام لطفا نحوه رقيق كردن اسيد كلريدريك غليظ رو براي رسوندن به غلظت دلخواه (مثلا 0.05 نرمال) توضيح بدين

سلام لطفا استاندارد کردن سدیم هیدروکسیدم بذارید

یکی

متشکر . ولی ای کاش واکنش ها رو مینوشتی .بیشتر کمک می کرد

یکی

متشکر . ولی ای کاش واکنش ها رو مینوشتی .بیشتر کمک می کرد