استفاده از پوست ذرت بعنوان سوخت زیستی

بنا به گزارش سایت Suntimes، هر چند که تولید اتانول بدلایل قیمت سر به فلک کشیده آن متحمل سرزنش هایی می شود، یک شرکت تازه کار ایلینویز بمنظور انجام تحقیقات برروی پوست ذرت برای تولید سوخت زیستی، فضایی را در موسسه تکنولوژی اجاره نموده است. مارک لنهارت، مؤسس و مسئول بلندپایه اجرایی شرکت AlterVia Fuels می گوید: ما فکر می کنیم جایگزینی برای نسل اول تولید اتانول داریم که بسیار به ذرت وابسته است.لنهارت معتقد است ، اتانول حاصله از ذرت به صورت غیر منصفانه ای به عنوان تنها مقصر افزایش نرخ جهانی غذا مورد سرزنش قرار می گیرد.همچنین وی می گوید: هیچ سوالی وجود ندارد که وابستگی ما به ذرت بعنوان تنها منبع تجدید پذیر مستمر نیست و ما را با مشاجره بدون برد <غذا در مقابل سوخت> روبرو می سازد.پاسخ؟ تبدیل گیاهان غیر خوراکی به سوخت های تجدید پذیر.
اتانول بر پایه شکر
آلتر ویا با فکر بکر مایکل گورین در مورد روش موثر و مقرون به صرفه حل سلولز ـ ساختار درون گیاهان غیر خوراکی از قبیل ضایعات چوب، علف هرز و علوفه ذرت - که به شکر تبدیل می شوند این کار را آغاز کرد.سلولز نور خورشید را به انرژی تبدیل نموده و از گیاهان در مقابل بیماریها و حشرات نگهداری می کند. شکر بدست آمده را می توان برای تولید اتانول، غذا و سایر سوختهای زیستی بکار برد. آلتر ویا در نظر دارد فرایندی را در جهت تولید اتانول با گیاهان دو رگه بکار گیرد- واحد تولیدی موجود، ذرت و یک ساختار افزودنی را برای فراورش سلولز مورد استفاده قرار می دهد.
تکنولوژی جدید
لنهارت 46 ساله که دارای پتانسیل کاری در ابداع تکنولوژی می باشد اظهار داشت: این قبیل تکنولوژی به طرحهایی با هزینه ساخت 200 تا 300 میلیون دلاری نیاز ندارد.لنهارت اضافه می کند: ما تلاش می کنیم شرکتی تأسیس کنیم که با تکیه بر مشارکت و ایجاد توافق با دیگر شرکت ها، قادر به مدیریت و ایجاد فرآیندهای مجازی تولید باشد.این تکنولوژی ترکیبی از دی اکسید کربن سیال و فوق بحرانی برای شکستن پیوندهای سلولز از یک گیاه و تفکیک آن می باشد. دی اکسید کربن فشار بالا سلولز را از گیاه خارج نموده و از آنزیم های موجود برای تبدیل آن به شکر استفاده می کند.یک واحد تولیدی اتانول که این تکنیک را مورد استفاده قرار می دهد می تواند شکر آماده را برای تولید اتانول به کار گیرد و قادر است خط تولید آن را متوقف نموده و استفاده از ذرت را بعنوان تنها خوراک اتانول ، متوقف نماید.اندی ادن، مهندس ارشد تحقیقات آزمایشگاه انرژی ملی در ایالت Colo اظهار داشت : شرکت ها مصرانه متقاضی محلول زیست توده سلولزی بودند تا اینکه جرج بوش در سخنرانی ملی خود در سال 2006 از آمریکایی ها خواست که اعتیاد خود را به نفت خاورمیانه از بین ببرند.شرکت های بزرگ نفتی از موسسات شیمیایی گرفته تا موسسات کشاورزی، تحقیقاتی را در این زمینه شروع کرده اند.تحقیقات نشان داده است که 3/1 میلیارد تن زیست توده سلولزی سالانه در آمریکا قابل دسترس می باشد.زیست توده شامل علف هرز، سبوس ذرت، کاه گندم و ضایعات چوب می باشد.
بنزین به قیمت هر گالن 63/3 دلار
تحقیقات نشان می دهد که اتانول سلولزی چنانچه در یک مقیاس تجاری تولید شود در شرایط مساوی با یک گالن بنزین 63/3 دلار برابری خواهد کرد.ادن می افزاید: استفاده از زیست توده سلولزی نه تنها به سوخت پایدار محیطی منتهی خواهد شد ، بلکه کاهش دانه های ذرت را به همراه خواهد داشت.نکته قابل توجه اینست که کارخانه های خودرو سازی در تولید وسایل نقلیه با انعطاف پذیری سوخت که %85 آن اتانول و %15 آن بنزین باشد، مردد هستند.لنهارت می افزاید: در اینجا دانشجویان واجد شرایط زیادی در آزمایشگاه دانشکده فعالیت دارند که می توانند به عنوان کارکنان تمام وقت مشغول کار باشند.


مترجم: پروانه کلانترنژاد
کارشناس امور بین الملل شرکت ملی صنایع پتروشیمی

/ 1 نظر / 40 بازدید

خوب بود دستت دردنکنه[تایید]